NAS Uređaji
NAS ili Network-attached storage uređaji su uređaji slični serverima samo što su manji i namijenjeni kućnoj upotrebi. Najviše se koriste za spremanje datoteka, no neki ih koriste i za ostale stvari poput servera za svoju web stranicu. NAS uređaji mogu koristiti obične hard diskove/SSD-ove, ili diskove posebno napravljene za NAS uređaje i servere.
Neki od popularnijih kućnih NAS uređaja možete vidjeti na sljedećem linku: https://www.pcmag.com/picks/the-best-nas-network-attached-storage-devices
Povezivanje NAS uređaja u mreži
NAS uređaji su obično direktno povezani na preklopnik ili kućni ruter ethernet kablom, ali noviji modeli NAS uređaja imaju i bežične mrežne kartice koje omogućuju povezivanje na kućnu mrežu preko WiFi standarda.
Većina korisnika se odluči na povezivanje pomoću ethernet kabla zbog jednostavnosti povezivanja, konfiguracije i zbog boljih brzina skidanja i postavljanja podataka na NAS uređaj.
NAS uređaji se ponašaju kao bilo koje računalo u mreži te imaju svoju IP i MAC adresu. Obično koriste NFS ili CIFS protokole, iako neki koriste i HTTP.
Korištenje NAS uređaja
NAS uređaji su osmišljeni da daju iste usluge i mogućnosti kao i serveri. Jedina velika razlika je da su puno pojednostavljeni u smislu postavljanja sustava i izmjenjivanja podataka. Korisnici mogu koristiti mogućnosti pohrane podataka ili mogu postaviti konfiguracije po svojoj želji te dobiti pravi mali server. Programi za kontroliranje NAS uređaja su obično web stranice do kojih se dolazi tako da se u web adresu na internetskom pregledniku upiše IP adresa NAS uređaja.
Kada korisnik želi pohraniti neke podatke, a da je spojen na svoju kućnu mrežu, to može učiniti preko svoje mreže bez spajanja na usluge proizvođača. Tipična komunikacija između NAS uređaja i korisnika se sastoji od: slanja zahtjeva za izmjenjivanje podataka, prikaz podataka, izmjene podataka i mijenjanja konfiguracija po želji. Ako korisnik želi upravljati svojim NAS uređajem izvan svoje kućne mreže, onda će biti povezan na usluge proizvođača NAS uređaja. Tada će put informacija izgledati ovako: Korisnik<-> Lokalna mreža <-> Internet <-> Serveri proizvođača <-> Internet <-> Kućna mreža <-> NAS uređaj. Neki korisnici nisu zadovoljni ovom komunikacijom zbog privatnosti i zaštite svojih podataka.
Neki od programa za kontroliranje NAS uređaja se nalaze na sljedećem linku: https://free-software-examples.blogspot.com/2019/12/4-best-open-source-nas-software-for-diy.html
Usporedba NAS uređaja i servera
NAS uređaji su namijenjeni za kućno korištenje, dok su serveri namijenjeni za veće organizacije koje trebaju puno mogućnosti konfiguracija i razne mogućnosti pohrane podataka. Serveri su, zbog većih mogućnosti konfiguracija, teži za postaviti i treba više vremena prije nego što budu potpuno funkcionalni.
NAS uređaji su bliže Plug&Play funkcionalnosti, lakše ih je osposobiti i napravljeni su tako da ih svatko može postaviti. NAS uređaji će se kod korisničkog OS-a pokazati kao podatkovni server, dok će se serveri pokazati kao podijeljeni diskovi. Serveri su obično većih dimenzija. Obično zauzimaju cijelu prostoriju. Imaju konzolu s tipkovnicom, mišem i monitorom na kojim se mogu mijenjati konfiguracije. NAS uređaji nemaju nikakvu konzolu već se njima upravlja bežično preko bilo kojeg računala, manjih su dimenzija te mogu stati na bilo koji radni stol.
Prednosti NAS uređaja
– Kontrola je uvijek dostupna
– Jeftiniji nego serveri
– Memorija se lako proširuje
– Mogućnost automatskog kopiranja na cloud usluge
Prednosti NAS uređaja
– Kontrola je uvijek dostupna
– Jeftiniji nego serveri
– Memorija se lako proširuje
– Mogućnost automatskog kopiranja na cloud usluge
Izvori
Slika 1 – https://computercures.com.au/nas-data-storage-backup/
Slika 2 – https://hypertecdirect.com/knowledge-base/nas-vs-san/
Slika 3 – https://www.pcwdld.com/storage-monitoring-and-management-software
Slika 4 – https://www.pcwdld.com/storage-monitoring-and-management-software
https://www.synology.com/en-global/solution/what_is_nas
https://en.wikipedia.org/wiki/Network-attached_storage
https://www.seagate.com/gb/en/tech-insights/what-is-nas-master-ti/
https://www.youtube.com/watch?v=k13sQxybqiA
https://computercures.com.au/nas-data-storage-backup/
https://hypertecdirect.com/knowledge-base/nas-vs-san/